آیین رونمایی از اولین هاب محتوای دیجیتال صادراتی شنبه ۹ شهریور در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

در این مراسم علی وحدت رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، مهدی محمدی دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال، امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات، امیر خوراکیان معاون فرهنگی ، اجتماعی و امور محتوایی شورای عالی فضای مجازی و امیر سرکندی موسس شرکت توسعه محتوای پارس دیجیتال حضور داشتند.

در این مراسم دکتر علی وحدت رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی اظهار داشت: قرار است در کشور بستری برای صادرات نرم افزار فراهم شود، از همین رو وجود چنین سامانه‌ای در کشور بسیار مهم است. ظرفیت‌هایی که در کشور از نظر نیروی انسانی و… وجود دارد، نشان می‌دهد که اکنون برای صادرات چنین مواردی فرصت بسیار خوبی فراهم شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: امیدواریم که تیم شرکت توسعه محتوای پارس دیجیتال که بر روی این موضوع کار کرده‌اند، بتوانند نتیجه مناسبی بگیرند و بتوانند به صادرات نرم‌افزار کمک کنند.

وی در عین حال به مشکلات موجود در بحث صادرات نرم‌افزار در کشور اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال مشکلاتی در خصوص صحت‌سنجی بحث صادرات در این حوزه وجود داشت که دفتر فناوری اطلاعات وزارت صمت در این زمینه اقداماتی را شروع کرده و منتظر ارایه نتایج این اقدامات هستیم.

وحدت تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی نیز خدمت به این پروژه و پروژه‌هایی از این قبیل را از وظایف اصلی خود می‌داند تا بتواند روند امور را تسهیل کرده و اثربخشی چنین فعالیت‌هایی را چند برابر کند؛ چرا که ما در حوزه‌های نرم‌افزاری ظرفیت‌های خوبی در کشور داریم.

در ادامه مراسم امیر خوراکیان نیز اظهار داشت: این هاب به صاحبان محتوای خوب و مناسب که شرایط و ظرفیت لازم را برای صدور آن در اختیار ندارند، کمک می‌کند تا حضوری موثر در بازارهای جهانی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه این کار بسیار ارزشمندی برای فارسی زبانان در سراسر دنیا است، افزود: محتوای ایرانی علاوه بر زبان فارسی، به زبان‌های عربی و انگلیسی در اختیار مخاطبان جهانی قرار می‌گیرد.

خوراکیان با اشاره به اینکه این حرکت می‌تواند یک اتفاق بسیار بزرگ در فضای صادرات محتوا ایجاد کند، از همه کسانی که در این حوزه نقش دارند به خصوص وزارت صمت و سایر دستگاه ها تقاضا کرد که همکاری ویژه ای با این موضوع داشته باشند تا شاهد اتفاق بسیار ارزشمند در این حوزه باشیم. مجموعه‌هایی مرکب از بخش خصوصی و بخش‌های مرتبط در نهادی دولتی تلاش کردند تا بتوانند به کمک این هاب، محتوای مناسبی در اختیار مخاطبان جهانی قرار دهند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی بر لزوم رفع موانع اینگونه فعالیت‌ها تاکید کرد و گفت: کمک کنیم مشکلات و موانعی که در این زمینه وجود دارد، برطرف شود.

در ادامه مراسم، مدیرعامل شرکت توسعه محتوای پارس دیجیتال اظهار کرد: این هاب به عنوان اولین هاب صادرات محتوای دیجیتال در سه بخش اپلیکشین‌‌های موبایل، محتوای ویدئویی و انیمیشن فعالیت خواهد کرد. این پلتفرم ارائه دهنده خدماتی از قبیل استانداردسازی، ترجمه، انتشار، بازاریابی دیجیتال و… است.

وی با بیان اینکه عرضه محصولات دیجیتال در بازار بین الملل دارای وجه تمایزهایی با داخل کشور است، گفت: در بازار بین الملل اولین نکته ای که وجود دارد، این است که محصولات عرضه شده پس از فروش پس گرفته می شوند چرا که اگر مشتری و خریدار از آن راضی نبود، باید وجه اخذ شده بابت آن خدمت عودت داده شود. وی افزود: رسالت هاب های صادراتی این است که مزایا و معایب رقابت در عرصه بین الملل را ارایه کند. سرکندی با بیان اینکه ایران بهشت محتوا است، گفت: فرهنگ و ادب فارسی، فرهنگ مذهبی و منابع سرشار و غنی در حوزه های علمی مختلف از حوزه هایی است که می توان در آن به تولید محتوا و ارایه آن به بازارهای بین المللی پرداخت.

وی با بیان اینکه ممنوع بودن خام فروشی شعار ماست گفت: خام فروشی باعث می شود تا محصولات به قیمت پایین عرضه شده و این امر در مورد نفت و بازار دیجیتال هیچ تفاوتی ندارد و صدق می کند. وی افزود: روش های درآمدزایی در این هاب به صورت فروش مستقیم، تبلیغات درون برنامه ای و فروش به پابلیشرها است که می تواند به درآمدزایی خوبی منجر شود. سرکندی با بیان اینکه بازار اینفلوسرها در ایران به سمت بازار هجو می رود، گفت: در دنیا اینفلوسرها افرادی هستند که دارای تجربه تخصص هستند و به ارایه محتوا می پردازند که از آن کسب درآمد می کنند. سرکندی گفت: برنامه ریزی ما در این هاب صادراتی برای سال اول فروش یک میلیون دلار می باشد. هم اکنون ما توانسته ایم یک پروژه بین المللی نیز از کشور ایلسند بگیریم.

در ادامه مراسم از سایت و سامانه PDE (http://pdexco.com/) رونمایی شد و در پایان نیز پنل تخصصی با موضوع صادرات محتوای دیجیتال با حضور حمیدرضا احمدیان مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد رضا طلایی رییس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی و سید محمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی برگزار شد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *